Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 kwietnia 2018 r.
6:38

Kolejne budynki z Lublina mogą trafić do rejestru zabytków [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Wpisanie do rejestru zabytków proponują władze miasta, wskazując m.in. legendarną parowozownię, Młyn Krauzego, czy też kościoły przy Fabrycznej i Krężnickiej. Propozycji jest więcej, ale jak dotąd na listę trafiła tylko wieża ciśnień przy Al. Racławickich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wpisanie budynku do rejestru skutkuje tym, że wszelkie remonty i przebudowy trzeba uzgadniać z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Może on nakazać właścicielowi przeprowadzenie określonych prac, jeżeli tylko uzna je za konieczne dla ratowania budynku. A jeśli właściciel będzie się z tym ociągać, konserwator sam może zlecić wykonanie prac, a kosztami obciążyć właściciela, zabezpieczając to hipoteką. Wszystko ma służyć temu, by cenne budynki nie popadały w ruinę, nie traciły zdobień i detali oraz nie zmieniały się we własne karykatury.

O taką ochronę dla kolejnych budynków stara się prezydent miasta. Nie do niego należą jednak decyzje w tej sprawie, tylko do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Prezydent może jedynie prosić o wpisanie budynku do rejestru. Dotychczasowe prośby dotyczą ośmiu obiektów.

• Jednym z nich jest ukończony tuż przed wojną kościół p.w. św. Michała Archanioła przy ul. Fabrycznej wraz z dawnym dworem Sachsów, a obecnie plebanią.

– Na podstawie zgromadzonych dowodów kościół i dawny dwór komisyjnie zakwalifikowano do wpisu do rejestru – informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków. Mimo to kościół nie trafił do rejestru, bo proboszcz miałby proceduralne problemy z zaplanowanym już wcześniej remontem elewacji. Ponieważ zaczynający się teraz remont nie zaszkodzi świątyni, konserwator wstrzymał procedury do czasu zakończenia prac.

• Drugi obiekt wskazany przez miasto to parowozownia znajdująca się w pobliżu lubelskiego dworca. – Trzeba ją wpisać do rejestru, choćby ze względu na kwestie historyczne – przyznaje Kopciowski. Najpierw jednak trzeba przygotować „materiał dowodowy”, a część materiałów spoczywa w archiwach i nie ma do nich dostępu. Na ten rok zapowiedziano specjalną publikację, na którą czeka teraz konserwator.

• Bardziej zaawansowane są procedury w sprawie mieszczącego się przy ul. Krężnickiej neogotyckiego kościoła p.w. św. Marcina, zbudowanego w 1907 r., który miałby być wpisany do rejestru wraz ze stojącymi przy nim czterema kaplicami.

• Ze wszystkich obiektów wskazanych przez prezydenta na listę trafiła na razie tylko wieża ciśnień stojąca przy Al. Racławickich wraz z ogrodzeniem i wodotryskiem.

Już teraz wiadomo, że do rejestru nie trafią kamienice przy Królewskiej 6 (budynek z drugiej połowy XIX w.) oraz Ogrodowej 10 (wzniesiona w latach 1911-12 kamienica z dwiema oficynami oraz ogrodem). W obydwu przypadkach wojewódzki konserwator uznał, że budynki są wystarczająco chronione jako część chronionego prawnie układu urbanistycznego Starego Miasta i śródmieścia Lublina.

– Pozostałe dwa obiekty będą przedmiotem badań w bieżącym roku – zapewnia Kopciowski. • Mowa jest o budynku mieszkalnym przy Chopina 24 oraz o zespole budynków młyna parowego braci Krausse, znanym powszechnie jako Młyn Krauzego.

Wpisanie budynku do rejestru wiąże się nie tylko z koniecznością uzgadniania wszelkich prac z konserwatorem, bo teoretycznie jest to również szansą na zdobycie pieniędzy z funduszy przeznaczonych na restaurację zabytków.

Pozostałe informacje

Zbigniew Ziobro zatrzymany na lotnisku. Będzie doprowadzony na komisję ds. Pegasusa

Zbigniew Ziobro zatrzymany na lotnisku. Będzie doprowadzony na komisję ds. Pegasusa

Były prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro został w poniedziałek zatrzymany przez policję w celu doprowadzenia na przesłuchanie przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Zatrzymanie odbyło się, gdy tylko polityk wyszedł z samolotu, którym przyleciał z Brukseli do Warszawy.

Hokejowy remis w meczu Frassati – Sparta, Brat Siennica Nadolna pokonał Unię Rejowiec

Hokejowy remis w meczu Frassati – Sparta, Brat Siennica Nadolna pokonał Unię Rejowiec

Brat Siennica Nadolna lepszy od Unii Rejowiec. Aż osiem goli obejrzeli kibice w spotkaniu: Frassati Fajsławice – Sparta Rejowiec Fabryczny

zdjęcie ilustracyjne

Trzynastolatki wyniosły lakiery do paznokci z drogerii. Kradzież nie ujdzie im na sucho

Ukradły lakiery i inne kosmetyki z drogerii w Białej Podlaskiej. Dwie 13-latki odpowiedzą za to przed sądem rodzinnym.

Victoria Parczew musiała uznać wyższość lidera Podlasia II Biała Podlaska

Beniaminek z Drelowa wrócił do domu z kompletem, Victoria Parczew nie sprostała liderowi

LKS Agrotex Milanów musiał uznać wyższość ligowego debiutanta KS Drelów. W spotkaniu na szczycie prowadzące w tabeli rezerwy Podlasia pokonały na wyjedzie Victorię Parczew.

Początek października pod znakiem zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej

Początek października pod znakiem zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej

Od środy, 1 października pasażerów komunikacji miejskiej w Lublinie czekają zmiany. Pojawi się nowy zespół przystankowy przy ul. Głębokiej, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy, a w rozkładach niektórych linii zajdą korekty.

Tomasz Brzyski zdobył jedną z bramek dla Cisowianki w meczu z Górnikiem II

KS Cisowianka na piątkę w meczu z Górnikiem II Łęczna, pozostałe wyniki lubelskiej okręgówki

KS Cisowianka Drzewce powoli staje się głównym faworytem do awansu do IV ligi. Grzegorzowi Komorowi udało się stworzyć ciekawy zespół, który w sobotę rozbił Górnika II Łęczna aż 5:0.

Znany sołtys rezygnuje. Nie może dogadać się z zastępcą burmistrza Łęcznej

Znany sołtys rezygnuje. Nie może dogadać się z zastępcą burmistrza Łęcznej

Było o nim głośno w całej Polsce za sprawą banerów „Uwaga!!! Jeździsz drogą wstydu gminy Łęczna przepraszamy – mieszkańcy”. Artur Stec zrezygnował z funkcji sołtysa Starej Wsi-Kolonii w powiecie łęczyńskim.

Fabio Ronaldo w czwartkowym meczu z Arką zagrał 72 minuty

Motor dzisiaj gra z Radomiakiem. Rehabilitacja za Puchar Polski?

Po słabym meczu pucharowym w Gdyni piłkarze Motoru już w poniedziałek wrócą do walki o ligowe punkty. Tym razem czeka ich domowe spotkanie z Radomiakiem. Pierwszy gwizdek zaplanowano dopiero na godz. 20.30. Transmisja w Canal+ Sport 3, a u nas tekstowa relacja na żywo.

Jest umowa na remont DW 878. Efekty jeszcze w tym roku

Jest umowa na remont DW 878. Efekty jeszcze w tym roku

Jest umowa na remont drogi wojewódzkiej 878 w Janowie Lubelskim. Mieszkańcy jeszcze w tym roku skorzystają z nowej nawierzchni.

PGE Start Lublin zdobył Pekao Superpuchar Polski. Pierwsze trofeum w historii

PGE Start Lublin zdobył Pekao Superpuchar Polski. Pierwsze trofeum w historii

To jest niezwykle ciężkie do wytłumaczenia. PGE Start Lublin w pierwszej połowie nie istniał na parkiecie i był kompletnie zdominowany przez Energę Trefl Sopot. Po zmianie stron jednak „czerwono-czarni” włączyli zdecydowanie wyższy bieg i wygrali 82:77. Nie trzeba dodawać, że jest to pierwszy taki triumf w historii klubu.

Orlen Oil Motor Lublin gonił z całych sił, ale nie obronił mistrzostwa PGE Ekstraligi
ZDJĘCIA
galeria

Orlen Oil Motor Lublin gonił z całych sił, ale nie obronił mistrzostwa PGE Ekstraligi

Orlen Oil Motor Lublin był blisko odrobienia ogromnych strat z Torunia w drugim finale PGE Ekstraligi. „Koziołki” wygrały na swoim torze z PRES Grupą Deweloperską 52:38, ale do obrony tytułu ostatecznie zabrakło im czterech „oczek”

Łada łatwo ograła Bug, a Hetman zrobił swoje w Majdanie Starym

Łada rozbiła groźnego beniaminka, dwie czerwone kartki w Krasnymstawie i siódma wygrana Hetmana

W ósmej kolejce ciekawie zapowiadało się spotkanie w Biłgoraju. Łada podejmowała groźnego beniaminka z Hanny, który potrafił odebrać już punkty Hetmanowi Zamość i Lubliniance. W sobotę drużyna Bartosza Bodysa była jednak tylko tłem dla rywali. Przegrała 0:5, a mogła jeszcze wyżej.

Dave Assuncao zaliczył w niedzielę dwie asysty

Avia lepsza od Podlasia, skromna wygrana Chełmianki

Po derbowej porażce ze Świdniczanką nastroje w obozie Avii nie mogły być najlepsze. Drużyna Wojciecha Szaconia błyskawicznie powetowała sobie jednak straty. Najpierw odprawiła z kwitkiem Ruch Chorzów w STS Pucharze Polski, a w niedzielę przywiozła komplet punktów z kolejnych derbów, tym razem w Białej Podlaskiej.

Bez celnego strzału i bez punktów. Górnik Łęczna przegrał z Chrobrym

Bez celnego strzału i bez punktów. Górnik Łęczna przegrał z Chrobrym

W tym sezonie nie brakowało meczów, w których Górnik Łęczna zasługiwał na więcej. Niestety, niedzielne spotkanie w Głogowie do nich nie należało. Bardzo mało wykreowanych sytuacji, ani jednego celnego strzału, a na koniec w pełni zasłużona porażka z Chrobrym 0:2. A to oznacza, że zielono-czarni po jedenastu kolejkach pozostają jedynym zespołem w Betclic I lidze bez zwycięstwa.

Kibice przed wejściem na Z5
galeria

Motor kontra Toruń – emocje sięgają zenitu. Opinie kibiców spotkanych przed Z5

Kibice z niepokojem patrzą w niebo i zaklinają pogodę na minuty przed wielkim rewanżem w finale żużlowej ligi. Na torze spotkają się Lublin i Toruń. Oba zespoły wierzą w swoje szanse, choć ton wypowiedzi kibiców zdradza różne nastroje – od pełnej wiary po ostrożny optymizm.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

43,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

43,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

129,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

69,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Komunikaty